Filtre

Olta Mİsinaları

misina2.jpgÇok katlı ya da tek katlı olarak üretilebilen misinalar, naylon veya perlon tek kat ürünler olarak bilinirler. Misinalar önemli 6 kritere sahiptir; elastikiyer, kopma dayananımı, yumuşaklık, güneş ışığı ve küflenmeye karşı dayanıklılık, renk ve büküme dayanıklılık bu kriterlerdir.
Poliamid ve polyester ürünlerde elastikiyet %2-8 arasında değişmelidir. Daha fazla bir gerilmeye maruz kalırsa eski haline geri dönemezler.
Kopma dayanımı avcılıkta en önemli kriterdir. Avlanan avın ağırlığını ve direncini, misinanın dayanma gücü karşılamalıdır. Balıklar yakalanma anında kendi ağırlıklarının 8 katı kadar direnç uygulayabilmektedir, bunun unutulmaması gerekir.
Misinanın yumuşaklığı kullan açısından önem taşır. Yapım şartlarına göre hem makaralara kolayca sarılabilmeli hem de kolaylıkla açılabilmelidir. Poliamid ürünler genelde bu yumuşaklığa daha çok sahiptir.
Monoflament yani tek katlı misinalarda düğümlenme olta yapımında önem taşır. Düğümlenen misinanın dayanımı da ortadan kalkar ve kopma olasılığı artar. Yanlış düğümleme ve kör düğümleme kopma dayanımını yarı yarıya azaltmaktadır.
Farklı türde olta kamışı avcılıkları için değişik renklerde misinalar üretilmektedir. Beyaz, mavi, kırmızı, sarı ve daha birçok renkleri bulunmaktadır
 
Polyester malzemelerden yapılan dakron bedenler özellikle açık denizde yapılan avcılıkta büyük balık balıkların yakalanmasında kullanılır. Bu bedenlerin taşıma gücü 40-60 kg’a kadar çıkabilmektedir. Misinaların kopma dayanımı ve taşıma gücü, çap genişliği ile artar. Mm üzerinden değerlendirilen bu çap genişlikleri büyüdükçe misinanın taşıma kapasitesi de artmaktadır.

Gelişen teknolojiyle birçok misina çeşidi ortaya çıkmaktadır. Özellikle misina dayanımı ile ilgili çalışan birçok farklı firma bulunmaktadır. Her kalite ve ava uygun markalar bulmak mümkündür.
Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 3155 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.