Kurşunlar


Oltanın orta suda veya dipte sabit kalması için kullanılan araçlar kurşunlardır. Kurşunlar çok sık değiştirildiği ve ya kaybolduğu için ucuz olmalıdır. Eski zamanlarda cam, taş gibi batırıcılar kullanılmışsa da günümüzde farklı dökümlerde olta kurşunları kullanılmaktadır. Farklı olta kamışlarına ve avlanacak türe göre kurşun tipleri değişmektedir.
Şekillerine ve kullanılış biçimlerine göre kurşunlar iskandil kurşun, yaprak kurşun, boncuk kurşun ve torpil kurşun olarak isimlendirilir. Balık şeklinde ve kurşun-çinko karışımlı kurşunlara verilen isimdir. Tüm dip oltalarında kullanılabilir. Tek tarafı veya iki tarafı delik olan modelleri mevcuttur. Bırakma takımlarında da rahatlıkla kullanılan bu kurşun tipi dibe gömüldüğünde kamuflaj olabilmekte ve ava gözükmeden işlevini yerine getirebilmektedir.
Boncuk kurşunlar içlerinde delik olan ve yuvarlak biçimli kurşunlardır. Kıyı uzatma oltalarında beden üzerine hareketli olarak takılabilirler. 40gr’a kadar üretilebilmektedir. Boncuk kurşunların serbest olarak takılmasının bazı faydaları vardır. Balık oltaya takıldığında bu ağırlığı çok geç fark etmesini sağlar ve oltanın dipte çok gezinmesini engeller.
Sıyırtma kurşunlar çok hafif kurşunlardır. Özellikle kefal gibi hassas balıklarda algılanmaları uzun sürer ve avlanılabilirliği arttırır. İstavrit gibi balıklarda da oldukça etkilidir. Bunların haricinde fırdöndülü kurşunlarda mevcuttur. Özellikle çipura avcılığında gezer kurşunlar başarılı donamlardır. 

Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 10 11 12
Toplam 274 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 10 11 12
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.