Kamış seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Olta kamışları Bir insanın huzur bulduğu yapmaktan da çok keyif aldığı dünya çapında kitlesi olan faaliyet balıkçılıktır. Balıkçılıkta kullanılan malzemeler bir balıkçının o iş ile ne kadar süre ilgileneceği konusunda yardımcı olan en büyük faktördür. Balıkçılıkta kullanılan malzemeler için en önemlilerinden birisi olan kamıştır. Önemli olması itibari ile kamış seçerken nelere dikkat etmeliyiz bir göz atalım.

Seçimler yapmadan önce kamış çeşitlerinin özelliklerini bilmek gereklidir. Bu özellikler bilindikten sonra kamış seçimlerinde nelere dikkat etmeliyiz gibi detay isteyen sorulara kendimizde cevaplar bulabilmekteyiz. Kamışları belirleyen ve isimlerinin verilmesinde etkili olan avlanma teknikleridir.

Surf avlanma tekniği ülkemizde yeni olarak uygulanmaktadır. Bunun için kullanılan kamışlara surf kamışlar olarak isimler verebiliriz. Kıyıdan uzak bölgelere atış yapabilmek için üretilen kamış türleridir. Boyları 360- 450 cm arasında değişiklik göstermektedir. Yüksek ağırlıkları atabilecek ve çekebilecek sağlamlığa sahip olması gereklidir. Dolayısı ile surf avlanma tekniğinde kamış seçerken nelere dikkat etmeliyiz burada görülmektedir.

Diğer bir avlanma tekniği ise spindir. Spin avlanma yöntemi ülkemizde oldukça yoğun şekilde yapılmaktadır. Bu yöntemde kullanılan kamışların diğerlerine göre daha hafif ve daha uzun olmasının yanında hassasiyeti de çok yüksek olması gereklidir. Bu avlanma tekniği kıyıdan sahte balık ile at çek yapılarak uygulanan bir yöntemdir. Dolayısı ile kamışın hafif olması en temel kuraldır.

Görüldüğü gibi kamışları seçerken avlanma yöntemlerimiz, avlanma yerlerimiz büyük bir faktördür. Seçimlere dikkat etmek balıkçılık sektöründe uzun soluklu bir süre geçirmemiz anlamına gelmektedir. Kamış seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorunun en temel cevaplarından birisi ve asla değişmeyecek olanı kalitedir. Kamış seçimlerinizde asla kaliteden ödün vermeyiniz.


Penn Olta Kamışları

Penn Olta Kamışları diğer ürünlerimiz gibi Balıkseverlerin beğenisine sunulmuştur. Amerikan markası olan Penn Olta Kamışları güvenilir ve sağlamdır. Olta kamışları ile ilgili detaylı bilgileri paylaşmakta fayda var; Fiber glass adı verilen camlifinin icadından sonra bu hammaddenin işlenmiş çubuk ve boru şekline getirilmiş hali ile endüstri kamış konusunda sektörde ilk sağlam adımlar atılmıştır. Saptan uca dogru orantılı bir şekilde incelen bu nesne bir kamçı gibidir ve olta takımını uzaklara göndermeye yarar. Daha sonraki yıllarda devreye giren ve günümüzde de kullanılmaya devam edilen karbon lifleri (carbon fiber), fiber malzemeden hem daha sağlam hem daha hafif kamışlar yapılmasına olanak tanımıştır. Karbon kamışlar fiber olanlara göre daha pahalı olmakla birlikte daha kullanışlıdır. Kamışlar tek parça olduklarında ürünün taşınması sırasında sorun yaşanacağından dolayı teleskobik veya parçalı olarak imal edilmektedirler. Özellikle parçalı olanlar dip oltası için geliştirilmiştir. Çok uçlu (Multi Picker) olarak yapılan kamışın bir kısmı teleskopiktir son uç parçası ise geçmeli olarak takılır.

Üç adet olan uç parçalarının her biri ayrı sertliktedir. Yemlikli dip takımı ile kullanılır. Hazırlanan takım atılarak dibe çökmesi beklenir, daha sonra sertçe çekilerek dipte düzgün olarak yatması sağlanır. Kıyıya paralel uzatılan kamış, misinayı gerdirip takımı uca yükleyerek takma ucun hafif eğilmesini sağlayacak şekilde dikmeler üstüne konur ve geçme ucun hareketleri dikkatlice izlenir. Oltaya son geçen uç ise en küçük dokunuşu hissedecek derecede ince ve hassastır. Balık vurduğu anda titreşerek hemen haber verir, balık yakalanınca da neredeyse tamamen eğilir, amatör balıkçılara da tasmalayıp çekmesi kalır. Yakalanması hedeflenen balığın boyuna göre de farklı sertlikteki geçme uçlar kullanılmaktadır. Sizde değişik fiyat seçenekleri ile sitemizde satışta olan Penn Olta Kamışları arasından tercihinizi yapın. Sizler için seçtiğimiz yeni ürünümüz, PENN INTERNATIONAL V IGFA 5130B 130lbs OLTA KAMIŞI'na yakından bakalım. 210 cm uzunluğunda, fiberglass, eva sap, tek parçadan oluşan, 5+1 adet sürtünmeyi önleyen Aftco makaralı misina klavuzu, düz saplı, üst seviye çıkrık kamışı ücretsiz kargo seçeneğiyle kapınızda.


Balzer Olta Kamışları

Balzer Olta Kamışları arasında jig olta kamışları, bot olta kamışları, teleskopik olta kamışları ve parçalı olta kamışları yer almaktadır. Her biri zevkinize göre ve incelemeye değer olan kamışlardan hariç olmak üzere markanın güçlü olduğu aksesuarlar içinde Balzer Olta Kamışları için dizayn edilmiş kamış çantalarını da mutlaka incelemelisiniz.

Teleskopik kamışlar genel olarak her türlü balık avında kullanılabilen modellere sahip iç içe geçmeli çok parçadan oluşan modellerdir.
Parçalı kamışlar birbirinden bağımsız iki veya üç parçadan oluşan ve birbirine takılarak makineyle birlikte kullanılan modellerdir. Parçalı kamışlarda kullanım alanı genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Birincisi bot ve teknede kullanılan kısa boylu modeller, ikincisi ise kıyıdan avlanmada surf tipi atışlar için, uzun ve spin tipi ince, hassas ve yaylanır modellerdir.


Teleskopik kamışlar aksiyon tutkunları için, dayanıklılık ve uzağa atış için tasarlanmış türlerdir. Ayrıca taşıma konusunda teleskopik surf kamışlar çok pratik ürünler olarak dikkatleri üzerinde toplamaktadır. En uygun ve en ucuz fiyata, hem sağlam, hem kullanışlı modelleri bulabileceğiniz balikmarketim.com sitemizde Balzer Olta Kamışları içindeki seçeneklerde de sizi belki bot olta kamışları çekebilir.

Dünyaca ünlü Balzer markasının ürünlerinden belki ; 240 cm boy, 25-75 g atarlı, beklemeli ve at çek yemli avlarda kullanabileceğiniz teleskopik bir kamış, belki de 360 cm uzunluk, 310 gr ağırlık, 7 parça 90 cm kapalı boy 3 lbs atar ve sazan avında kullanabileceğiniz iyi bir kamış olacak seçiminiz. 245 cm uzunluğunda , IM12 yüksek kalite karbon malzemeden imal , Jig usulü veya tekneden sırtı çekerek kullanılabilen 2 parçalı bot kamış olabileceği gibi 215 cm boyunda, IM12 yüksek kalite karbon malzemeden imal edilen özel taşıma çantası ile yer kaplamadan yolculuklarınızda kolaylıkla yanınızda taşıyabileceğiniz parçalı bir kamış. Seçim ne olursa olsun kovanız balık, ruhunuz huzur dolsun. Önemli olan bazen teknik detaylarda boğulmak değildir. Bazen masmavi gökyüzü , uçsuz bucaksız bir denizin içinde şehrin karmaşasından , işlerin yükünden bir nebze kaçmaktır. Huzuru bulduğunuz yerde balık sizi bulur. Merak etmeyin, her şeyin bir karması var. Bolluk felsefesiyle düşünün, kovalar dolsun , taşsın, size keyif kalsın.


Kamışlar ve Abugarcia

İç sularda ya da denizlerde balıkçılık yapabilmek için herhangi bir belgeye gerek yoktur. Sadece doğru malzemelerin seçimleri ile güzel bir avlanma yapılabilir. Balıkçılık arkadaşlar, aile ya da farklı çevreler ile zaman geçirmek için oldukça ideal bir faaliyet denebilir. Bu aktiviteyi yerine getirebilmek için yanımıza almamız gereken malzemeler arasında sık kullanılan markalar arasında olan abugarcia olta kamışları almak gerekir. Sadece spor ve dinlenme amacının yanında maddi kazanç sağlama düşüncesi ile de balıkçılık yapılabilir.

Balıkçılıkta kullanılması gereken kamışların kullanım alanlarına ve balıklara göre değişmektedir. Diğer bütün markalar gibi abugarcia olta kamışları idealıdır. Yılların geçmesi ile deneyimlerine deneyim katan firmalar ile çalışmak bir balıkçıya da olumlu deneyimler katacaktır. Bu markanın başlığı altında bulunan bütün ürünler teknolojiyle birlikte çalışarak üretilmektedir.

Birçok amatör balıkçı avlanmadan önce çıkmış olduğu alışverişte maddi boyutları aşamadıkları için vazgeçmektedir. Eski dönemlerde olukça pahalı olan balıkçılık malzemeleri artık günümüzde abugarcia olta kamışları gibi her bütçeye uygun şekilde fiyatlandırılmaktadır.

Her çeşitliliğe sahip olan kamışların seçimlerinde avlanılacak olan balıklar büyük etken olduğu gibi kişisel boyutlarımızda etkilidir. Farklı boyutlara sahip kişiler için farklı ağırlık ve uzunluklara sahiptir. Bunların dışında kamışların atarı da önemli özellikler arasında bulunmaktadır. Kamışlarda atar, belli bir ağırlığı ileri ve derine atılması için verilen aksiyondur. Teknede ve kıyıdan olmak üzere yapılan avlanmalarda yapılan avlanmalarda kamışların boylarında belirleyici olan özelliklerdendir. İç kısımları metal olanları daha ağır özelliklerde olan kamışlardır.


Eurofish Olta Kamışları

Eurofish Olta Kamışları seçiminiz öncesinde kamışların sap kısımlarının uzunluğunun da ne kadar önemli olduğunu hatırlamakta yarar var. Uzun mesafelere fırlatacağınız kamışların sap kısımları iki elle tutabilmek için 50 - 60 santim olarak tasarlanmışlardır. Kısa mesafelere fırlatacak kamışların sap kısımları ise 30 - 40 santimi geçmemelidir. Uzun saplı kamışlar amatör balıkçıların çabuk yorulmasına neden olmaktadır. Kaliteli, cazip fiyat seçenekleriyle Eurofish Olta Kamışları size kullanım kolaylığı sağlayacaktır. Eurofish Olta Kamışları gibi her olta kamışını oluşturan parçalar vardır. Bunlara değinmek gerekirse;


Kamış Halkaları; Bu halkalar ya da diğer adıyla klavuz çok önemli bir parçadır. Misinanın geçtiği klavuz halka çap büyüklüğü, bunların birbirine ve olta makinasına olan mesafe aralığı ve kalitesi olta kamışı seçiminde önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz avcı kamışları; fiziksel teknik yapılarına, av türüne, av tekniğine, av takımına ve avlanmak için bulunulan ortamın koşullarına göre klavuzun seçimi önemlidir. Bir örnekle açıklarsak; Olta makinasına yakın olan bir klavuz halka fırlatma ve çekme performansını düşürdüğü gibi olta ipine de zarar verir. Fazla adetli klavuz, misina için sürtünme kat sayısını arttırmaktadır, bu problem çok ağır avcı kamışlarda roller’lar kullanılarak etkisi azaltılmıştır.


Elcek; Diğer adıyla olta kamışında sap olarak tabir edilir. Olta Kamışını tuttuğumuz elcek noktaları kamış üstünde yer almakla birlikte, bazen uygulanma tekniğine göre ikiden fazla ve farklı noktalarda yer alabilmektedir. Bunların gerek kamış üstündeki konumu ve kamıştaki kavrama rahatlığı av performansınızı arttıran etkiyi ortaya çıkarmaktadır.


Olta makinası yuvaları: Uygulanan av tekniği ve kamışların denge dinamiğine uygun olacak şekilde olta kamışları üstünde makinanın yerleştirildiği yuvadır.

Çapari, lüfer, palamut, mercan, küçük karagöz gibi orta boy balıklar için 3.00 veya 3.60 boyunda 60-80 gr. ağırlık fırlatabilen 3.0 veya 3.5 aksiyonlu bir kamış, torik, kofana, orfos, sinarit ve benzeri ağır balıklar için 3.30 veya 3.90 boyunda, 60-80 iskandil fırlatan 3.0 veya 3.5 aksiyonlu kamışlar seçilebilir. Makaranın kıvrık kenarlarını aşan misinalar atışı güçleştirebilir. Seçimlerinizi yaparken her bir parçanın diğeriyle olan uyumuna göstereceğiniz özen sizi kısa yoldan balığa yani başarıya götürecektir. Keyifli seçimler dileriz.


Discovery Olta Kamışları

Discovery Olta Kamışları üretiminde tüm teknik detaylara dikkat edilerek kullanıcı dostu imalat yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca diğer markaların ürünlerinde olduğu gibi Discovery Olta Kamışları da pek çok testlerden geçirilerek üretilmektedir. Discovery Olta Kamışları özellikleri itibariyle sizin de ilginizi çekecek ürünler içinde olmayı hak etmektedir. Makina ile olta kamışı üretimi ile kalitesini dünya çapında ispatlamış olan markamız diğer ürünler kadar iddialıdır

. Malzemelerin kullanılış özellikleri, dizaynları, kullanım ergonomisi, kullanan ve deneyen tüm balıkçılardan tam not alarak kendini ispatlamıştır. Çeşitli ağırlıklarda olan kamışları ile her kullanıcının vücut yapısına uyum sağlayan özellikleri vardır. Pek çok özellikleriyle kamışlar incelemeniz için siz balık tutkunlarını beklerken, bu marka altında yer alan çok özel ürünler tamamiyle teknolojiktir. Yıllar itibariyle gelişimini sürdüren firmanın ürünleri ile hemen hemen tüm oltacıların hayalini süsleyen levrek balığı avlama işi yatar. Kısaca levrek hakkında bilgi verelim. Levrek balığını avlamak öyle pek kolay değildir. Mevsime ve mevsimin şartlarına göre oldukça sabır isteyen, bir o kadar da teknik bilgi ve tecrübe gerektiren yöntemleri de gerektirmektedir bu balık. Herkes tarafından bilinir ki; levrek yaşadığı sularda hangi besin ile besleniyorsa avlanma esnasında o besinler kullanılarak avlanırsa başarılı olunabilir. Bazı bölgelerde bu besin sardalya iken bazı bölgelerde sülünez, mamun, boru kurdu olabilir. Hatta bazen de kefal veya komidye ile avlanmak mümkündür. Misina olarak tercihiniz monofilament, mukavemetli, deformasyonu en alt seviyede orta sertlikte güven verici 0,26 - 0,28 kalınlığında olabilir. Yarım yada bir kilogram ağırlığında levrek için 1/0 iğne yeterli iken 1-5 kg. ağırlığında levrekler için büyük iğne tercih etmek daha doğru olacaktır. Ayrıca levrek avı için 2/0, 3/0, 4/0 iğneler çantanızda bulunmalıdır. Her ne olursa olsun balık işi sabır işi. Ne demişler sabrın sonu selamettir. Müren balığı hakkında da bilgi geçelim; boyu 1 metreye kadar olabilir. Atlas Okyanusu’nun doğusuna özgüdür. Ülkemizde Ege Denizi’nde ve Akdeniz’de görülür. Kıyılara yakın kayalıkların kuytu yerlerinde yaşar. Geceleri avlanır. Balıklar, yengeçler ve mürekkepbalıklarıyla beslenir. Yaşadığı bölgeyi başka canlılardan korur; rahatsız edilmedikçe kimseciklere saldırmaz

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 3931 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.