Filtre

Pinter, Kepçe Ve Sepetler

Sepetler tuzak avcılığına girmektedir. Sepetler, pinter ve livarlar içerisine genelde yem konularak yapılan ve balığı cezp edip alana girmesini sağlamaya yönelik yapılan avcılık yöntemidir.
Sepetler genellikle ince kamış çıtası, söğüt dalı veya telden yapılabilmektedir. İç içe geçen koniler, silindirik veya yuvarlak biçimli yapıları vardır. İçerisine ağırlık konarak, çeşitli balıketleri ve yemlerinde eklenmesi ile akarsulara ya da deniz kenarlarına bırakılır. Kaybolmaması için üzerine şamandıra veya mantar asılarak yer belirlemesi gerekir. Balıklar yemlere ulaşmak için sepetin ağız kısmından girerek çıkış yolunu bulamaz. Sepetin içerisinde sıkışır. Bir süre bekletildikten sonra (genelde bir gün) sepet dışarı çıkarılarak içerisindeki avlanan balıklar toplanır. Genelde göz açıklığı küçük balıkların çıkabileceği boydadır.
Sepet ve pinterlerin boyları avlanılacak türe göre değişmektedir. Karagöz, izmarit, lidaki gibi balıkları avlamak için orta boy, karides ve gelincik gibi türleri avlamak için küçük sepetler kullanılır. Avcılıkta türe göre ekmek parçaları ya da parçalanmış veya büyütün olarak balık artıkları konur.

Pinterler basit yapılı sepetlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Modern avcılıkta metal ağ malzemeleri kullanılır. İç içe geçmiş konilerin metal çemberlerce donatılması ile asıl şekil oluşturulur. Pinterler iki farklı yapıdadır.         Bir tanesinde tek ağız vardır, diğerinde ise giriş ve çıkış olmak üzere iki ağız vardır. Metal, plastik ve ya ağaç materyallerinden yapılabilir. Nehirlerin deniz ile birleştiği yerlere bırakılarak avcılığı yapılır.

Kepçeler ise genelde yakalanan avı tekneye ve ya kıyıya çıkartmakta kullanılır. Fakat alabalık ve ya somon sezonunda, ülkemizde çok uygulanmasa da, kepçe ile direk avcılıklar yapılmaktadır.
 
Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 4 5
Toplam 118 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 4 5
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.