Filtre

Balık Bulucu

  Balık bulucular son günlerde balıkçılar tarafından çok ilgi gören bir teknolojik alet olma özelliğindedir. Günümüzde balık tutmanın zorlaşması bazı balık türlerinin eskisi kadar rahat ve bol bulunmaması balık avcılarının alternatif yollara başvurmasına neden olmuştur. Bunların başında balık bulucular ve gps ler gelmektedir. Balık bulucular ile balıkların nerede olduklarını bulmanın en kolay yoludur. Balık bulucular kendi aralarında markalarına ve özelliklerine göre çeşitlidir. Bu çeşitlilik fiyat çeşitliliğini de yanında getirmektedir.

  İngilizce adı fish finder olan balık bulucu genelde ithal olarak geldiğinden bazı Balık bulucularda Türkçe menü bulunmaktadır. Balık bulucular temel olarak suya yolladıkları ses dalgalarının deniz tabanından ve deniz içerisinde diğer canlı cansız maddelerden geri dönüşünün ekrana yansıtılmasıdır. Balık bulucularının kalitesini belirleyen faktörler balık bulucunun deniz tabanına yolladığı ses dalgasının frekans büyüklü, frekans sıklığı, dönen ses dalgalarının ekrandaki görüntü kalitesi, renkli ya da siyah beyaz oluşu, ekran büyüklüğü, balık bulucunun markası kaliteyi belirler. Kaliteli balık bulucu diyebilmemiz için saydığımız özelliklerden çoğuna sahip olmalıdır. Balık bulucu fiyatlarını belirleyen bu özelliklere sahip olunmasıdır.

  Balık bulucu markalarının genelde Amerikan malı olanları sportif balıkçılar için daha uygun ve ekonomik iken, Japon malı balık bulucular daha çok profesyonel olarak balıkçılık yapanlar için uygun bütçelerde dir. Garmin balık bulucu, humminbird balık bulucu, eagle balık bulucu, condor balık bulucu, lowrance balık bulucu sportif balıkçının kullandığı markalar arasındadır. JRC, furuno gibi Japon malları da daha pahalı ve daha kaliteli balık buluculardır.   Sportif balıkçının balık bulucudan beklediği dip yapısının durumunu görmek ve orta suda gezinen sürü balıklarını görmektir. Çıkış gücü düşük bir balık bulucudan ayrıntı görmek zordur. 1000-2000 arasındaki frekans hızı olan bir balık bulucu ile ayrıntılı görüntü almak mümkündür. 100-500 arası balık bulucular sadece dip yapısını kabataslak göstermekle birlikte dip yapısı hakkında fikir vermektedir. Daha yüksek çıkışı olan balık bulucular daha derinlere gitme ihtimali olduğundan her balık bulucunun gösterebildiği derinlikler farklılık göstermektedir. Balık bulucular 30 derecelik ve 60 derecelik gibi farklı 2 değişik açı ile deniz dibini göstermektedir. Son model balık bulucular deniz dibi hem dikeyde hem de yatayda taranmaktadır. Bu büyük ölçüdeki balık bulucular ile 20 mil çapındaki bir balıkçılık merasını tek seferde hiç hareket etmeden tam anlamıyla taramaktadır. Dip yapısında ki yükseltileri ve çukurları görmek genelde balıkçının işine yaramaktadır. Bu şekildeki dip yapılarında balık türleri daha korunaklı olduğunu düşündüklerinde bu tip farklılık gösteren dip yapılarında saklanır ve beslenirler. Balık bulucu ile bu tip farklılık gösteren dip yapılarını bulmaya çalışmak daha akıllıca olacaktır. Bu dip yapılarını görmek için uygun fiyatlı balık bulucu almak yeterli olacaktır. En iyi balık bulucu balıkçının işine yarayan balık bulucudur. Kaliteli balık bulucularda bu dip yapısı detaylarının yanında balıkların büyüklüklerine, sürü balıklarının yoğunluna, bazı balık cinslerinin türüne kadar bilgilere sahip olabiliriz. Balık bulucular ile gps ler aynı cihazda olduğunda balık bulduğumuz yeri işaretlemek daha kolay olmaktadır.   Sportif balık balıkçıların kullandığı balık bulucu örnekleri ucuz ve başlangıç serisinde humminbird 160, garmin echo 100, garmin echo 200 serileridir. Bir üst seride ise garmin echo 300c, Humminbird Piranha Max 175 Balık Bulucu örnekleridir. Combo balık bulucular her iki özelliği tek alette olan cihazlardır. Hem balık bulucu hem de GPS özelliği vardır. Gps ler teknemizin dünya üzerindeki yerini, yönünü, koordinatlarını belirler. Combo cihazların daha gelişmişlerinde daha önceden hafızaya alınmış deniz dip yapısı bulunduğumuz balık bulucu ile birleştiğinde 3 boyutlu dip yapısı görülebilmektedir. Balık bulucu satış yerleri ile balık bulucu fiyatları değişiklik göstermektedir. Kaliteli Balık bulucu sadece fiyatı ile belli değildir. Balık bulucu yedek parçaları, balık bulucu aynası, balık bulucu gözü tedarik edebilmemizde önemlidir.
Sıralama seçin
Görünüm:
1 2 3 .... 15 16 17
Toplam 406 ürün görüntüleniyor.
1 2 3 .... 15 16 17
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.