Bizden Haberler

3.12.2010 17:59:00
LÜFER BALIĞI AVCILIĞINDA KULLANILAN OLTA TAKIMLARI

Uzun Olta:

          Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında kullanılan uzun oltanın ana beden çapı (∅) 0,6-0,8 mm, ara beden ve köstek çapları ise 0,4-0,6 mm dir. Ana bedenden hemen sonra olta kurşunu gelmektedir. Derinliğe ve akıntıya bağlı olarak 200 ile 500 g arasında değişen ağırlıkta iskandil olta kurşunu kullanılmaktadır. Olta kurşununu takiben önce 0,6 mm çapında ara beden, daha sonra 0,5 mm çapında ve 3000 mm uzunluğunda ara beden yer almaktadır. Ara bedenler ve köstekler birbirlerine olta fırdöndüleri ile bağlanmışlardır. Köstek boyu canlı yem kullanıldığında 4 m ile 5 m arasında değişmektedir. 4/0 veya 5/0 no düz olta iğnesi kullanılmaktadır. Genelde iki olta iğnesi bağlı olmasına rağmen, yem olarak zargana kullanıldığı durumlarda üç olta iğnesi kullanılmaktadır. Bu olta iğnesi hareketlidir ve kullanılan balığın boyuna göre köstekte bulunduğu yer ayarlanabilmektedir. Canlı yem olarak zargana, istavrit, tirsi ve kolyoz kullanılmaktadır. Cansız yem olarak ise hamsi tercih edilmektedir. 

           Hem amatör hem de profesyonel olarak balık avı yapan balıkçıların en çok kullandığı olta, uzun oltadır. Uzun olta, gün doğumu ve gün batımlarında kullanılmaktadır. Lüfer balıklarının akım zamanı, 100 civarında olta teknesi boğazlarda (İstanbul ve Çanakkale) demirlemeden, akıntıda balık avcılığı yapmaktadır. Marmara Denizi’nde manyat kullanımı sadece karides avcılığında serbest olmasına rağmen, Erdek Bölgesinde lüfer uzun oltasına canlı yem sağlamak amacıyla, manyat ile zargana balık avı illegal olarak yapılmaktadır.

Lüfer Oltası:

          Bu tip olta, özellikle Çanakkale bölgesinde yoğun olarak kullanılmaktadır. 0,8 mm çapındaki ana beden üzerine 1000 mm boyunda 0,4 mm’lik ara beden kullanılarak 2 ile 4 adet arasında köstek monte edilmektedir. Köstekler akıntıda rahat hareket edebilmeleri için iki olta fırdöndüsi arasında yer alan 10 cm’lik küçük bir ara beden üzerine monte edilmişlerdir. Köstek boyları 800 mm’dir ve iki olta iğnesi arasında yaklaşık 30 mm civarında mesafe yer almaktadır. Son kösteği takip eden ara bedenden sonra 0,6 mm kalınlığındaki olta misinasından 5-6 cm civarında konularak kurşun bu olta misinasına monte edilmiştir. 300 ile 500 gr arasında olta kurşunu kullanılmaktadır. Genellikle hamsi, sardalye ve gümüş balıkları yem olarak kullanılmaktadır.

Gezer Lüfer Oltası:

          Gezer lüfer oltası ise uzun olta ile benzerlikler içermektedir. Olta iğnesi büyüklükleri ile olta misinası çapları ve kullanılan yemler uzun oltanınki ile aynıdır. Demirlemeden akıntıdan faydalanarak kullanılan bu olta takımında, ana beden bir olta fırdöndüsünün içerisinden geçirilmekte ve olta fırdöndüsünün diğer tarafına 200-250 mm uzunluğunda olta misinası ile 100 g’lık iskandil olta kurşunu bağlanmaktadır. Böylelikle olta kurşunu ana bedenin üzerinde hareket edebilmekte ve olta su altında yatay konumda durabilmektedir.

Lüfer Çaparisi:


          Eylül-Ekim göç döneminde yoğun olarak kullanılmakta olan lüfer çaparisinin ara beden çapı 0,45-0,50 mm, köstek çapı ise 0,35-0,45 mm dir. Köstek boyu 1150 mm civarında olup, iki köstek arası mesafe 2620 mm’dir. Genelde 3/0 ve 4/0 no düz olta iğnelerinden 20 adet kullanılmaktadır; yemleme yoktur. Yem yerine balığı cezbetmek için horoz ve hindiden elde edilmiş beyaz renkte tüyler kullanılmaktadır. Ağırlık olarak 1000 g’lık iskandil olta kurşun kullanılmaktadır.

Hırsızlı Zoka:

           Olta ile lüfer balığı avında hırsızlı zoka da yoğun olarak kullanılmaktadır. Hırsızlı zoka oltasının ana bedeni 0,4 mm kalınlığında, köstek ise 850 mm boyunda 0,3 mm çapındadır. Köstek ile ana beden arasındaki iki olta fırdöndüsü arasında 3 adet 20 g’lık olta kurşunu yer almaktadır. Yem olarak bütün hamsi veya sardalye kullanılmaktadır. 1/0 ve 3/0 no olta iğneleri zoka üzerine monte edilmiştir.

Mavruka:

           Mavruka adı verilen olta lüfer balık avında iki farklı şekli kullanılmaktadır. Birinci tip oltada kullanılan ana beden çapı, köstek boyu ve çapı, olta iğnesi boyu ile yemler, zokalı olta ile aynıdır. Mavruka oltasında hırsızlı zokadan farklı olarak kıstırma olta kurşunları bulunmaz ve iki adet olta iğnesi zoka yerine 50 g’lık balık olta kurşununa monte edilmiştir.

          İkinci tip mavruka oltasında, 0,6 mm çapındaki ana bedene 0,5 mm çapında ara beden olta fırdöndüsü ile donatılmış ve 200 mm uzunluğundaki 0,4 mm çaplı köstekler ara beden üzerinde birbirlerine dolaşmayacak uzunlukta donatılmışlardır. Balık şekilli olta kurşunu 100 g olup 1/0, 2/0, 3/0 no boyutunda olta iğneleri bu kurşun üzerine monte edilmiştir.

Mantarlı Olta:

            Lüfer balık avında amatör balıkçılar tarafından kullanılan diğer bir yöntemde 1/0, 2/0, 3/0, 5/0 no boyutlarındaki olta iğnelerinin şişe mantarlarına gömülmesidir. 2 adet olta iğnesi, yarısı kesilmiş şişe mantarına gömülmekte, daha sonra 700-800 mm civarında köstek ile 0,5-0,6 mm çapındaki ana bedene bağlanmaktadır. Burada amaç, olta iğnelerinin zeminin biraz üstünde yüzer konumda bulunmasını sağlamaktır. Olta kurşunu olarak 100-300 g arasında iskandil olta kurşunu kullanılmaktadır. Kıyıdan yapılan balık avcılığında 25 g’lık boncuk olta kurşunu köstek üzerine ilave edilerek kullanılmaktadır. Mantar, alüminyum folyo ile sarılarak balık için cezbedici hale de getirilebilmektedir. Yem olarak fileto izmarit, sardalye ve hamsi kullanılmaktadır.

At-çek Oltası:


           Lüfer balığı avcılığında genelde amatör balıkçılar tarafından kullanılan at-çek oltaları, özellikle Kasım-Aralık döneminde kullanılmaktadır. 0,25 mm çapındaki ana bedenden sonra olta fırdöndüsü ile 2 adet 3/0 veya 4/0 no düz olta iğnesi takılmaktadır. Olta iğnelerinden sonra 10 cm boyunda 0,35 mm çapındaki kösteğin sonuna 10 g ağırlığında iskandil olta kurşunu bağlanmaktadır. Yem olarak sardalye kullanılmakta ve kıyı boyunca, çok açılmadan gün doğumu ve gün batımlarında kullanılmaktadır.

Diğer Haber Başlıkları

 Dalış Ekipmanları için Balıkmarketim.com
 Balıkmarketim.com’da Balıkçılık Malzemeleri
 Balıkmarketim.com ile Doğanın Harikalarını Keşfedin
 Dalış Malzemeleri İçin Balıkmarketim.com
 Balıkçılık Ekipmanları için Balıkmarketim.com
 En kaliteli ve uygun fiyatlı av malzemeleri Balık Marketim'de
 Balıkmarketim.com ile Balık Tutmanın Keyfi
 Kaliteli av malzemelerinin tek adresi Balık Marketim
 Balık Marketim ile Balık Tutmak ve Avlamak Daha Kolay
 MAT FİYATLARI
 deneme
 Honda Dıştan Takma Deniz Motorları
 Deniz Motorları Fiyatları
 Çıkrık Olta Makineleri
 Çift Vitesli Olta Makineleri
 Makaralar
 Sabit Makaralı Olta Makineleri
 Döner Makaralı Olta Makineleri
 Dalış Maskelerinde Buğu Problemi
 Zıpkın ile Avlanmak
 Dış Malzemeleri
 AMATÖR BALIKÇILIKTA DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
 Balık Avcılığında Hangi Balık Hangı Yem Ve Takımla Avlanır- 2
 Balık Avcılığında Hangi Balık Hangı Yem Ve Takımla Avlanır
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 7
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 6
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 5
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 4
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 3
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 2
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 1
 BALIK TÜRLERİ - ÇİPURA BALIĞI
 BALIK TÜRLERİ - AKYA BALIĞI
 Dalış Öncesi Dalgıçlarına Dikkatine
 IZGARA TABANLI ŞİŞME BOTLAR
 OLTA MAKİNALARI TARİHİ
 TEKNE ÇAPALARI
 TEKNELERDE YEDEKLEME
 Dalış Maskeleri
 Dalış Elbisesi ve Dalgıç Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 BALIK AVLAMADA AT-ÇEK AVCILIĞI
 Gece Yapılan Dalışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 BALIK AVLAMADA JİG AVCILIĞI
 Deniz Motorları
 Şişme Botlar
 Rapala
 Dıştan ( Kıçtan ) Takma Deniz Motorlarında Zaman
 OLTA NEDİR?
 SİLİKON YEMLER
 OLTA MİSİNALARI
 OLTA KURŞUNLARI
 SCUBA DALIŞ İÇİN AĞIRLIK HESAPLAMA
 SCUBA DIVING
 SERBEST DALIŞ MALZEMELERİ
 SUNİ YEMLER
 ÇAPARİLER
 OLTA MALZEMELERİ
 OLTA KAMIŞI ÇEŞİTLERİ
 OLTA KAMIŞLARI HAKKINDA BİLGİ
 OLTA ÇEŞİTLERİ
 HAYALET AVCILIK
 SÜRÜKLENEN SOLUNGAÇ AĞLARI
 SERBEST DALIŞTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
 SUALTI KAZALARI
 DALIŞTA ORTAM ADAPTASYONU
 FANYALI AĞLARDA RENGİN ÖNEMİ
 TEKNE YAT MALZEMELERİ
 DALIŞ MALZEMELERİNİN KUŞANIMI
 JIG AVCILIĞI
 BENZİNLİ DENİZ MOTORLARI
 BALIKÇILIKTA AVLANMA ÇEŞİTLERİ
 TEMEL DALIŞ MALZEMELERİ
 ISCA TROLLING MOTORLAR
 MARINER DENİZ MOTORLARI
 HONDA DENİZ MOTORLARI
 OLTA BALIKÇILIĞI
 SUZUKİ DENİZ MOTORLARI
 MERCURY DENİZ MOTORLARI
 TOHATSU DENİZ MOTORLARI