Bizden Haberler

30.11.2010 10:31:00
OLTA MALZEMELERİ

Olta Malzemeleri ve Genel Tanımları

OLTA KASNAĞI:

Kasnak olta misinamızı doladığımız kullanışlı bir aksesuardır, bunun sayesinde oltamız düzenli durur, oltamızı denize atarken vede çekerken oldukça rahattır hemde misina karışmalarıyla uğraşmayız. Hemen hemen heryerde kasnaklara yapılmış oltaları görebilirsiniz, tek başına fiyatıda caziptir.
 

OLTA MİSİNASI

Misina olta balıkçılığında en önemli temel malzemedir, çünkü olta üzerinde yapacağımız en ufak değişiklikte yada eklemeyi olta misinası üzerinden yapıyoruz, olta misinaları naylon plastikten oluşur. Belirli numaralarda ince ve kalın olta misinaları mevcuttur bu numaralar yapacağınız balığın avına göre değişmektedir, herzaman ava uygun olta misinası seçilmelidir yanlış olta misinası seçimi mücadeleci bir avda sizi yarı yolda bırakır. Olta misinası seçiminde misinanın kalitesi de kalınlığı kadar önemlidir, ülkemizde neredeyse en popüler olta misinası ürünleri mevcut, en çok tercih edilenler arasında poşet ve makara misinalar var. Poşet olta misinaları fiyat bakımındanda hesaplı olup bir plastik şişe yardımıyla kasnağa rahatça dolanabilmektedir, makara olta misinası ise hiç bir ek gereç kullanmadan rahatlıkla kasnağa ve olta kamışı motoruna dolanabilmektedir, bunların arasından seçeceğiniz markalar işinizi rahatlıkla görücektir, ülkemizde bulunan en yaygın olta misinası numaraları ise 0,15 - 0,20 - 0,25 - 0,30 - 0,35 - 0,40 - 0,45 - 0,50 - 0,55 - 0,60 - 0,65 - 0,70 - 0,75 - 0,80 - 0,85 - 0,90 - 0,95 ve 1,00mm dir. En ideal numara 0,35 dir. Olta misinalarının uzunlukları ise en az 100 metre olup tek pakette 300 metreye kadar bulunabilmektedir.
 

OLTA İĞNESİ:

Olta balıkçılığında temel ikinci malzeme ise olta iğnesidir, balıkavı iğnelerinin oldukça değişik çeşitleri vardır ancak olta iğnesi seçimi misina seçiminden çok daha önemlidir, her balık için özel olta iğneleri vardır bunlardan; kalını, incesi, siyahı, beyazı, bronzu, büyüğü, küçüğü, palalı, delikli, ağzı içe dönük, krom, karbon çelik gibi bir çok çeşitleri vardır, herzaman ava uygun olta iğnesi seçilmelidir. Mücadeleci balıkların avında kalın ve çelik olta iğneleri ağırlıklı kullanılır. Balıkavı iğnelerinde olta iğnesi numarası küçüldükçe olta iğnesi boyutu artmaktadır, küçük olta iğnesi arıyorsak daha büyük numaralara bakmamız lazım. Mesela; 2 ve 1 numaralar iri olta iğneleri olurken, 7 ve 9 numaralar çok küçük olta iğneleridir. Her bir olta iğnesi numarası arasında 1 değeri vardır, 1 den 18 numara arasında 1 er numara büyüyerek yada küçülerek arayıp uygun olta iğnesi boyutunu bulabilirsiniz.


OLTA FIRDÖNDÜSÜ:

Olta fırdöndüsü pek çok kişi tarafından tercih edilmiyor, gerek duyulmuyor yada ne işe yaradığı tam olarak bilinmiyor. Olta fırdöndüsünün amacı olta misinasında uygun yerlere yerleştirilerek olta misinasının karışmasını engellemektir. Olta fırdöndülerinin değişik ve işe yarar çeşitleri vardır bunlardan; klipslisi, kilitli, tek, üçlü, dörtlü modelleri var bunlar amacına uygun yerlerde kullanıldığında sizi bir çok zahmetten kurtaracaktır. Örneğin üçlü olta fırdöndüsü dip sürtmesinde çok işe yaramaktadır yada klipslilerle daha önce yaptığınız yedek takımları rahatca zaman kaybetmeden oltanıza takmanızı sağlıyor tabiki sağlamlılıklarını da nekadar güçlü olduğunu unutmayın, olta fırdöndüsünün yararları saymakla bitmez aslında gezer olta kurşununun önüne taktığınız olta fırdöndüsünün oltanıza okadar çok faydası oluyor ki hem yaptığınız düğüm zarar görmüyor hemde olta misinanızı hertürlü karışmadan önlemiş oluyorsunuz.


OLTA KURŞUNU:

Eskiden olta kurşunlarının pek modeli yoktu ben eniştemin cezveyle olta kurşunu döktüğünü bilirim o zamanlar piyasada 150- 200 gr olta kurşunları hiç yoktu bunun nedeni yeterli kaynak olmamasıydı sanırım tabiki bunun için kalıplarda çok önemli, şimdi bir sürü çeşit mevcut hemde istediğiniz ağırlıkta heryerde rahatlıkla bulabiliyorsunuz bunlardan bazıları ise; gezer olta kurşunu, iskandil olta kurşunu, kıstırma olta kurşunu, fırdöndülü olta kurşunu, yaylı olta kurşunu, sıyırtma olta kurşunu, armut olta kurşunu gibi bir sürü model ve çeşitli ağırlık mevcut, bunlar hertürlü ihtiyacınızı karşılamaktadır, 150-200 gr civarında olta kurşunları kamışlı oltalarda uzağa atmak için yaygın olarak kullanılır, aynı yöntem kasnaklı oltalarda da değişmemektedir. Daha ufak olta kurşunları ise 5 gr 10gr lar en çok mantarlı oltalarda ek ağırlık olarak kullanılıyor, ek bir alternatif ise kıstırma olta kurşunudur.


OLTA MANTARI:

Olta balıkçılığında olta mantarları kıyıdan avlanan amatör balıkçıların en büyük yardımcısıdır, daha önce hiç balığa çıkmamış biri için bile en basit avlanma yöntemidir. Ayrıca kullanımı ve oltaya adaptesi oldukça kolaydır, tek yapmanız gereken kendinize doğru bir olta hazırlamanızdır herkezin rahatça balık avlamasına yardımcı olan bu olta mantarlarıyla çok zevki avlar yaşayabilirsiniz. Kullanımı ise şu şekildedir; ilk önce oltamızı denize atarız ve beklemeye geçeriz ancak gözümüz herzaman olta mantarında olmalı! Mantar hızlı bir şekilde suyun içine batıp çıktığında anlayınki balık vurmaya başlıyor, eğer olta mantarı suyun içine doğrudan gömülürse büyük ihtimal balık yakalanmıştır yada balık yemi alıp götürmeye çalışıyor, unutmayın; olta mantarı içeri gömüldüğünde yapacağınız hızlı bir misina çekip hareketi ile olta iğnesinin balığın ağzına saplanmasını sağlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda genelde balık kesin yakalanmış oluyor.ÇELİK TEL:

Büyük ve mücadeleci balıkların avında olta misinasının ne kadar zorlandığını ve aşınmasına sebep olduğunu hepimiz biliriz, hatta bazı zamanlar sırf buyüzden balık kaçırdığımız oldu ancak bununda artık çözümü mevcut, çelik tellerde gelişti ve günümüzde o kadar kullanışlı bir hale geldiki hiç kendinizi riske atmaya gerek yok, ülkemizde fiyatlarıda oldukça uygun. Standart çelik tellerin boyutu 20 ve 30cm arasında değişiyor, telin her iki ucunda klipsli olta fırdöndüsü mevcut bunun sayesinde çok rahat bir şekilde olta misinanıza ekleme yapabiliyorsunuz. Daha uzman balıkçılar için çelik teller metre ile de satılmakta istediğiniz uzunlukta ve değişiklikte yapabiliyorsunuz. Ben çelik teli özellikle levrek ve müren balığının avında kullanıyorum. 


ZARGANA TOPU:

Adı üstünde zargana topu zargana oltasının en popüler temel malzemesidir, mantar işlevini görür ancak diğer mantar tiplerine göre kendisini özel kılan bir özelliği vardır, en kullanışlı özelliği kendisinin bir kurşun gibi ağır olması vede küçük, büyük çeşitlerininde mevcut olması. Sadece zargana avında değil, dip kıbrısı, kefal oltasında ve diğer mantarlı oltaların yerinede kullanılabiliyor, farklı renkleri olmasıda kullanışlığının en güzel ispatı. Zargana topu taktığınız bir oltaya hiç olta kurşunu takma gereği duymuyorsunuz çünkü 50-60 metrelik bir mesafeye oltayı rahatça atabiliyorsunuz, eğer daha uzaklara atmak isterseniz 50gr lık gezer kurşunlardan ek olarak kullanabilirsiniz.


OLTA KAŞIKLARI:

Olta kaşıkları hem deniz hemde tatlı suda büyük balıkların avında kullanılmaktadır, daha önceleri yapay balıklar çok pahalı ve de fazla çeşitleri yoktu bu yüzden herkez alternatif olarak olta kaşıklarını tercih etmekteydi, olta kaşıkları günümüzde hala kullanılıyor ama yapay balıkların ucuzlamasıyla bir arka planda kaldılar, olta kaşığı denizde en çok levrek ve lüfer balığının avında sonuç veriyor ister tekne olsun ister kıyıdan olsun bu olta kaşıkları heryerde iyi sonuçlar veriyor. Olta kaşıklarının değişik modelleri mevcut tabiki yinede uygun balığa uygun olta kaşığı seçilmeli, olta kaşıklarından bazı örnekler ise; lüfer, desenli, söğüt yaprağı, turna, döner gibi modeller ve büyüklük, küçüklüklerine göre çeşitleri mevcut.


SUNİ YEMLER:

Gerekse tekne avında gerekse kıyıdan çok iyi sonuçlar veren bu suni yemler günümüzde en çok tercih edilen yapay yemler arasındadır, özellikle son zamanlarda doğal yemin yerine suni yemler çok rağbet görüyor çünkü amaç herzaman büyük balık olduğu için ve böyle düşünenler için en güzel seçim. Fiyatları eskiye göre oldukça ucuzladı, değişik modelleri ve markalar mevcut bunlardan dünyada en popüler 2 tanesi; rapala ve yo-zuri dir. Her iki ürününde çok değişik modelleri vardır neredeyse her balık için özel bir suni balık bulabilirsiniz, suni yemde ülkemizde en çok avlanan balıklar en başta; levrek ve akyadır. Tabi ki bize göre yine de hiç birşey canlı yemin yerini tutmuyor ancak canlı yemi muhafaza etmek zor olduğu için bu suni yemler en iyi alternatiftir.
 

Diğer Haber Başlıkları

 Dalış Ekipmanları için Balıkmarketim.com
 Balıkmarketim.com’da Balıkçılık Malzemeleri
 Balıkmarketim.com ile Doğanın Harikalarını Keşfedin
 Dalış Malzemeleri İçin Balıkmarketim.com
 Balıkçılık Ekipmanları için Balıkmarketim.com
 En kaliteli ve uygun fiyatlı av malzemeleri Balık Marketim'de
 Balıkmarketim.com ile Balık Tutmanın Keyfi
 Kaliteli av malzemelerinin tek adresi Balık Marketim
 Balık Marketim ile Balık Tutmak ve Avlamak Daha Kolay
 MAT FİYATLARI
 deneme
 Honda Dıştan Takma Deniz Motorları
 Deniz Motorları Fiyatları
 Çıkrık Olta Makineleri
 Çift Vitesli Olta Makineleri
 Makaralar
 Sabit Makaralı Olta Makineleri
 Döner Makaralı Olta Makineleri
 Dalış Maskelerinde Buğu Problemi
 Zıpkın ile Avlanmak
 Dış Malzemeleri
 AMATÖR BALIKÇILIKTA DOĞRU KAMIŞ SEÇİMİ
 Balık Avcılığında Hangi Balık Hangı Yem Ve Takımla Avlanır- 2
 Balık Avcılığında Hangi Balık Hangı Yem Ve Takımla Avlanır
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 7
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 6
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 5
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 4
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 3
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 2
 LÜFER BALIK AVCILIĞI ÇEŞİTLERİ – 1
 BALIK TÜRLERİ - ÇİPURA BALIĞI
 BALIK TÜRLERİ - AKYA BALIĞI
 Dalış Öncesi Dalgıçlarına Dikkatine
 IZGARA TABANLI ŞİŞME BOTLAR
 OLTA MAKİNALARI TARİHİ
 TEKNE ÇAPALARI
 TEKNELERDE YEDEKLEME
 Dalış Maskeleri
 Dalış Elbisesi ve Dalgıç Elbisesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 BALIK AVLAMADA AT-ÇEK AVCILIĞI
 Gece Yapılan Dalışlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler
 BALIK AVLAMADA JİG AVCILIĞI
 Deniz Motorları
 Şişme Botlar
 Rapala
 Dıştan ( Kıçtan ) Takma Deniz Motorlarında Zaman
 OLTA NEDİR?
 SİLİKON YEMLER
 OLTA MİSİNALARI
 OLTA KURŞUNLARI
 SCUBA DALIŞ İÇİN AĞIRLIK HESAPLAMA
 SCUBA DIVING
 SERBEST DALIŞ MALZEMELERİ
 SUNİ YEMLER
 ÇAPARİLER
 LÜFER BALIĞI AVCILIĞINDA KULLANILAN OLTA TAKIMLARI
 OLTA KAMIŞI ÇEŞİTLERİ
 OLTA KAMIŞLARI HAKKINDA BİLGİ
 OLTA ÇEŞİTLERİ
 HAYALET AVCILIK
 SÜRÜKLENEN SOLUNGAÇ AĞLARI
 SERBEST DALIŞTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR
 SUALTI KAZALARI
 DALIŞTA ORTAM ADAPTASYONU
 FANYALI AĞLARDA RENGİN ÖNEMİ
 TEKNE YAT MALZEMELERİ
 DALIŞ MALZEMELERİNİN KUŞANIMI
 JIG AVCILIĞI
 BENZİNLİ DENİZ MOTORLARI
 BALIKÇILIKTA AVLANMA ÇEŞİTLERİ
 TEMEL DALIŞ MALZEMELERİ
 ISCA TROLLING MOTORLAR
 MARINER DENİZ MOTORLARI
 HONDA DENİZ MOTORLARI
 OLTA BALIKÇILIĞI
 SUZUKİ DENİZ MOTORLARI
 MERCURY DENİZ MOTORLARI
 TOHATSU DENİZ MOTORLARI